Dvojnásobek bodů za scan účtenek v aplikaci ! 15. 1. - 25. 1.
karlovarský deník Varyáda

Konec pivovaru, narovnané serpentiny, nová Varyáda. Rok 2024 byl stavebně pestrý

Vypadá to, jakoby ten uplynulý rok byl ve znamení konce pro mnohé brownfieldy v Karlových Varech. Během loňského roku totiž zmizely z povrchu zemského hned dvě ruiny, které opakovaně figurovaly v anketách o největší ostudu města. Byl to zchátralý pivovar v Rybářích, ale také část bývalého hotelu Barrandov na Hůrkách. Zasvěcení Karlovaráci také dobře vědí, že zásadní posun nastal i v případu zrezivělého torza Mototechny, kolem níž začaly už velké terénní úpravy.

Během uplynulého roku se ale jen nebouralo. Byly otevřeny například bečovské serpentiny, největší dopravní ale také nejkontroverznější akce regionu. Zprovozněn byl po dlouhé době rekonstrukce rovněž sportovní areál AC Start v karlovarských Tuhnicích a během necelého roku se podařilo postavit a otevřít novou část nákupního centra Varyáda.

Zrekonstruovaný AC Start začal opět sportovcům sloužit na konci června. Modernizace, která se zkomplikovala odhalením zásadních nedodělků z období před 20 lety, stála 46 milionů korun, velkým podílem na ni přispěla Národní sportovní agentura, a to částkou 32 milionů korun. „Doufám, že těch devět set atletů, kteří k AC Startu patří, zde najdou konečně důstojné zázemí. Je mezi nimi mnoho těch, kteří dosahují velkých úspěchů a na to, že trénují v polních podmínkách, tak se umisťují na sportovních kláních na pěkných místech,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) při slavnostním otevření.

Jak dodal její náměstek Miroslav Vaněk (Karlovaráci), rekonstrukce AC Startu tím nekončila, protože město jako jeho vlastník má v plánu také revitalizaci tribun a výstavbu toalet.

Velké komplikace mělo také částečné narovnání bečovských serpentin. Ty se kvůli jejich přeměně uzavřely na konci března, přičemž práce za 140 milionů korun na základě vysoutěžené zakázky, kterou vyhrálo sdružení firem Eurovia a Berger, měly skončit 30. července. Termín se prodlužoval a prodlužoval, ke zprovoznění nakonec došlo až 16. listopadu. „Při realizaci prací na narovnání serpentin u Bečova nad Teplou jsme zjistili zcela odlišné geologické podmínky, než bylo v zadání. Ty si vyžádaly použití jiné technologie, a to mělo bohužel vliv na délku prací. Celou věc řešíme společně s investorem tak, abychom práce co nejdříve dokončili V současné chvíli probíhají poslední dokončovací práce, aby bylo možné na místo bezpečně vrátit provoz. Předpokládáme, že se tak stane v první polovině listopadu. O prodloužení uzavírky jsme požádali ještě v době jejího trvání, a to po dobu dokončení prací. A současně jsme řádně informovali i dopravce, respektive koordinátora dopravy v kraji a zástupce Správy a údržby silnic v kraji,“ reagovala na dotazy redakce na začátku listopadu mluvčí Eurovia Iveta Štočková. Otázkou stále zůstává, jak to bude s výší sankcí, které zhotoviteli za nedodržení termínu hrozí. Rozhodnout by se o tom mělo pravděpodobně v lednu.

V tom loňském lednu se začalo s rozšířením nákupního centra Varyáda, které bylo rozděleno do několika etap. Společnost EPG Group, do jejíhož portfolia Varyáda spadá, investuje do navýšení kapacit obchodní zóny 40 milionů eur. V rámci etap dochází k postupnému zprovoznění nových částí. Na konci září byl otevřen Albert v nových prostorách. Na konci listopadu pak k tomu přibyla nová gastrozóna v novém zadním traktu, který má i nový boční vchod. „V tuto chvíli jsme zhruba v polovině přestavby. Ty další úpravy budou rozděleny do čtyř etap. Stěžejní je pro nás otevření přední části se zprovozněním multikina. Na to bude navazovat uzavření hlavního, stávajícího vstupu, jakmile se otevře nová pasáž. Nyní máme zasmluvněno kolem 85 procent nájemních jednotek, o koho konkrétně půjde, nemůžu zatím ale prozradit. Předpokládáme, že tato část se otevře v polovině příštího roku,“ uvedl při listopadovém otevření gastrozóny Martin Malý, ředitel marketingu a komunikace EPG Group.

Sdílejte s přáteli

Varyáda Blog

Skip to content