Search
Generic filters

5 věcí ve vaší domácnosti, kterých se můžete zbavit hned!

Také se vám, čas od času při úklidu, zželí některých věcí v domácnosti, kterých se za každou cenu nepřejete zbavit? My vám přinášíme tipy, jak uspořit místo ve vašich domovech pro věci nové a nekompromisně se rozloučit se zbytečnými lapači prachu! 

Oblečení, které vám není nebo vám už nesluší 

 

Známe to, když provádíme inventuru našeho šatníku. O některých kouscích si zkrátka myslíme, že je ještě oblečeme nebo že za pár měsíců budou lichotit naší postavě. Victoria Harrisonová ve své roztomilé publikaci Designem ke štěstí uvádí, že pokud jste na sobě nějaké oblečení neměli již několik měsíců, pravděpodobně jej neoblečete dalších dvanáct měsíců! U každého oděvu, který si přejete za každou cenu ponechat, dobře zvažte, jak jste se v něm cítili. Není to jen o tom, že dobře vypadá?

Ne, nenavádíme vás k tomu, abyste podporovali zbytečný odpad několika pytli oblečení u popelnice. Co takhle uspořádat letní sezení s kamarádkami, kdy každá vezme vyřazené kousky, které již nenosí? Zorganizujte výměnu oblečení! Nebojte se také kontaktovat charitní zařízení, která přijímají oděvy pro potřebné cílové skupiny? Vždyť můžete udělat radost i někomu dalšímu! 

 

Staré poznámky ze studií a suvenýry

 

Každý z nás si občas rád připomene doby studií a bezstarostná léta. To nám nejlépe připomenou staré poznámky ze školy, dopisy se spolužáky a taháky, které jsme si psali, pokud jsme se nestihli naučit na zkoušku. Položte si ale otázku, jak často se k těmto druhům vzpomínek vracíte? To samé vstupenky nebo jízdenky z vašich cest. Budete se jimi probírat i se svými přáteli, kterým budete chtít ukázat fotky a cestovatelské zážitky? Snažte se uchovat si jen pár základních vzpomínek, případně si na ně vytvořit jedno místo, kde nebudou zbytečným lapačem prachu. Na vstupenky a brožury si můžete zřídit speciální album. Vzpomínky z dob studií vám může uchovat deník, kam si vlepíte dle libosti vaše upomínkové vzkazy, zamilované dopisy a vtipné hlášky spolužáků. 

 

Starou elektroniku neskladujte! 

 

Známe to téměř všichni. Jakmile si koupíme nový telefon, máme i tak tendenci starší model nechávat v záloze, pokud by se cokoliv stalo. Ne jinak tomu je i u nabíječek a dalších jiných kabelů, které se mohou kdykoliv hodit. Projděte si veškerou elektroniku a zvažte, jak moc ji využijete. Pokud lpíte přece jen na jistotě, mít záložní telefon, schovejte si pro jistotu jen jeden telefon. Dnešní obchody s elektronikou nabízejí i výkup modelů, kde můžete jednak i získat slevu na nákup nových. Jestliže jde opravdu o starší elektroniku, nabídněte ji za odvoz nebo oslovte opět organizace, které by elektroniku využily pro klienty. 

 

I kuchyň musí dýchat! Zbavte ji nepotřebných kousků nádobí! 

 

V kuchyňské lince se nejčastěji hromadí hrnky různých tvarů a kreseb a umělohmotné dózy na potraviny, kterými nás nejčastěji zásobují naše maminky a babičky. Z kolika hrnků ale reálně pijete váš oblíbený čaj nebo kávu? Najdete-li ve vaší zásobě hrnků i reklamní a podobné jiné kousky, které jste vyhráli na tombolách, je na čase udělat ve vašich kuchyňských poličkách poctivou čistku. I tyto nepotřebné kousky mohou udělat radost jiným. Můžete je věnovat nejen sociálním zařízením, ale i školkám a školám na hodiny výtvarné výchovy. Dózy na potraviny můžete taktéž věnovat školským zařízením nebo je zrecyklovat ve vašem domácím prostředí. Poslouží jako květináče na rostlinky nebo třeba jen jako úschovné místo na drobné šroubky do dílny. 

 

Uspořádejte si domácí kancelář 

 

I domácí administrativa čas od času potřebuje uspořádat a zbavit se dokumentů, které vám do vašeho řádu spíše vnáší chaos. Pokud to je možné, u některých faktur evidujte jen ty z posledního období. Jelikož dnešní doba nahrává více elektronickým provedením dokumentů, ukládejte si je pokud možno do složky na vašem e-mailu nebo do vašeho počítače. 

 

Jak jste ulevili vaší domácnosti od nepotřebných věcí vy? Sdílejte s námi vaše tipy a nápady! 

 

Nezapomeňte na naší probíhající soutěž, do které můžete zapojit i vaše blízké. Více informací zde

Sdílejte s přáteli